0
5

[–] altident 0 points 5 points (+5|-0) ago  (edited ago)

Pork shoulder regularly goes on sale for $0.99/lb at many nationwide grocery stores. Pick up a 4 lb roast for 4 bucks, throw it in the slow cooker with some onions and seasoning and buy a pack of tortillas, and cheese if you want. Easily 3-4 days worth of food for like $6 and ~10 minutes of work.

0
3

[–] KikeFree 0 points 3 points (+3|-0) ago 

I'm fucking jealous. It's $3/lb here and nothing goes on sale unless it's starting to go bad. Pork shoulder makes excellent sausage too. I make large batches of Ramadan sausage and freeze them. Periodically take some out to thaw overnight in the fridge, then steam, fry, or bake. I'm not sure it's really economical for human-feed where I am, but it's certainly a better product than the stores sell and much much cheaper.

The truly economical choices all seem to involve surviving off some barely edible grain laced with phytoestrogen protein suppliments.

0
2

[–] Vvswiftvv17 0 points 2 points (+2|-0) ago 

I have tons of suggestions. I'll list a few that haven't already been said, obviously everything here requires elbow grease.

Here is a plan that will give one person about a weeks worth of hearty food for cheap.

Shopping list:

Whole chicken

Eggs

Plain greek yogurt

Block of cheddar cheese (you'll grate this)

Bag of rice

Can of black beans

Can of refried beans

Tortillas

Mayo

Bag of Celery

Bag of carrots

Bag of Onions

Bag of apples

Chips

Garlic

Dried oregano

Dried basil

Curry package

Egg Noodles

Chili powder

Can of salsa

Bread

Peanut butter

Meals:

Chicken enchiladas with black beans and rice (4 servings)

Chicken salad sandwiches with chips and apples (2-3 servings)

Chicken curry with rice (4 servings)

Chicken noodle soup and peanutbutter sandwich (6 servings)

Cheese quesadilla (2 servings)

Scrambled eggs and toast

Bake the chicken and then carve it up and separate into three piles.

Take the remaining carcass and bits and either stick it in a crockpot or cook it in a stock pot with three cups of water, an onion, a few cloves of garlic, carrots and celery. Sumner several hours to make a nice broth. Drain the broth to remove bones, etc. Add egg noodles to broth and fish out any good meat and veggie pieces and add back in. Chicken noodle soup.

Make a red chili enchilada sauce using chili powder (here is a good recipe) http://allrecipes.com/recipe/16431/red-enchilada-sauce/ Mix in with shredded chicken and fill tortillas. Top with cheese and remaining red sauce and bake. Make up a batch of black beans and rice.

Take another pile of chicken and follow directions on back of curry package seasoning. Make a new batch of rice.

Use the remaining chicken pile to make your chicken salad. I like to add celery to mine.

Use your extra peanut butter as dip for your apples and carrot snacks. If you have sugar and butter on hand you could also probably swing a batch of peanut butter cookies.

Also, if you need a little heavier snack, get a container of oatmeal.

0
1

[–] Voopin__Voopin 0 points 1 points (+1|-0) ago 

Quality post.

Much better flavor than plain chicken and rice.

0
2

[–] 2calculated 0 points 2 points (+2|-0) ago 

Beans and rice are probably the most frugal meal you can make.

0
2

[–] Mr_NoSkill 0 points 2 points (+2|-0) ago 

Package of frozen chicken breasts(I prefer individually wrapped/frozen) and a great big bag of rice. 2 cups water to 1 cup rice and throw it on the stove. Start to finish in about 30 minutes

0
1

[–] Hydrocephalus 0 points 1 points (+1|-0) ago 

Can of black beans, tortilla. Makes 2 burritos. Costs like $1.

0
1

[–] GreffeduFoie 0 points 1 points (+1|-0) ago 

Stroganoff can be pretty cheap if the ingredients are on sale. Ground hamburger, cream of mushroom or chicken soup, some onion, all poured over egg noodles which are pretty cheap too.

0
1

[–] SocksOnCats 0 points 1 points (+1|-0) ago 

You all likely won’t like this answer, but it comes after I did some research.

I tracked how long it took me to shop for and make my lunches. And yes, I did the whole “I’ll make a whole pot of (whatever) and eat it for a week”. What I found was that if I added the cost of my time to the cost of the ingredients, making my own lunches was saving me about $1/day over just buying a nice sandwich.

So now I go and get food every day. It allows me more freedom of choice, often tastier food, and opportunities to join people for lunch.

0
4

[–] KikeFree 0 points 4 points (+4|-0) ago  (edited ago)

Good on you for doing the math.

I don't think it works that way for most people though, because most people aren't paid off the clock so their time has worth only in their own context.

0
1

[–] LongyyBearr 0 points 1 points (+1|-0) ago  (edited ago)

Nigguh must be rich in his mind XD.

In "personal time."

0
0

[–] SocksOnCats 0 points 0 points (+0|-0) ago 

I’m not paid off the clock. But personal time is usually valued at 2x what your hourly pay is. That said, I was figuring my time was worth way less than 2x my hourly take home pay.

0
0

[–] Simonsaysgoat 0 points 0 points (+0|-0) ago 

Quinoa with veggies. I buy in bulk and it lasts for weeks. I also buy frozen fruit and protein powder and add coconut milk. Great for breakfast. Also eggs and veggies, veggies and hummus, veggie soups with quinoa. I also buy big bags of hemp seed hearts and chia seeds. I get a ton of protein everyday and these bags last for a long time. Also salads are cheap to make and you sprinkle some hemp seed hearts in top and you have a healthy replacement for croutons. The key for us is to buy in bulk at the beginning of the month and make it last.

load more comments ▼ (2 remaining)